Masz własną działkę, masz wystarczające finanse, a co bardziej prawdopodobne przyznany kredyt i wiesz, że Twoim największym marzeniem byłoby zbudowanie wyśnionego domu? To już niemalże wszystko – pozostaje wybór projektu a potem… momencik. Doskonały projekt domu to nie małe wyzwanie dla każdego śmiertelnika. Wszakże nawet najwybitniejsi architekci dopiero po sfinalizowaniu budowy widzą swoje błędy i niefunkcjonalność niektórych elementów, których nie można było przewidzieć na etapie kreślenia projektu. Czy taki problem porusza również Ciebie? Jakie stoją przed Tobą możliwości wyjścia z tej patowej jakby się mogło zdawać, sytuacji?
Niektórzy wybierają gotowe projekty domów. Znajdzie się naprawdę całkiem dużo zalet i parę z nich opiszemy Wam w kilku punktach:
1. Gotowy projekt jest tańszy. Z jakiego powodu tak właśnie jest? Ponieważ nie jest unikalny i można go sprzedać wielokrotnie różnym klientom. Nie płaci więc jedna osoba 20 tysięcy, lecz w sumie parę osób po dwa tysiące i tej wielkości koszt się zwraca, a później zarabia na siebie. Jest to zatem opłacalne dla wszystkich. Wiadomo, nie będziesz posiadać oryginalnego lokum, poza tym na działce po sąsiedzku może powstać praktycznie identyczny dom, ale to już wliczasz na poczet niższej ceny.
2. Gotowy projekt jest przetestowany. Gdzie ulokować sypialnię, z której strony gabinet, kuchnię z salonem czy oddzielnie, a jadalnia, a łazienki? Nie masz zielonego pojęcia, co jest funkcjonalne i użyteczne? Zaufaj więc projektom już wykonanym. Nie są może doskonałe, i we wszystkich znajdzie się coś, co nie będzie Ci odpowiadało, jednak spójrz, że jeśli mnóstwo osób takie mieszkanie wybiera, to znaczy, że ono jest wygodne i spełni różne podstawowe oczekiwania. Będzie zwyczajnie funkcjonalny i nieskomplikowany. Oczywiście, co poniektóre osoby będą mieć znacznie wyższe oczekiwania i swoje idee czy udziwnione plany na zagospodarowanie parceli, ale większość jednak tak nie myśli.
3. Jeden projekt mnóstwo możliwości. Zdecydowanie znasz gotowce typu „dom w…”, które mają kilka różnych wersji. Możesz wybrać dom bez garażu, z garażem, z dwoma miejscami parkingowymi, czy może wybierzesz odbicie lustrzane. Każdą rzecz dopasujesz do prywatnych pomysłów i możliwości Twojej działki. Dodatkowo w gotowym projekcie architekt zupełnie za darmo będzie mógł dokonać koniecznych poprawek i dopasować projekt domu względem miejscowych wymagań. Nie zapomnij, że nie tylko Tobie ma się nowy projekt podobać, ale musi być zgodny z wytycznymi Twojej okolicy.
4. Nie kupujesz kota w worku. Chodzi o to, że budynki z gotowca są standardowe, niektóre będą się bardziej podobały, inne mniej, ale zasada jest taka, iż mniej-więcej wiadomo co to będzie. Są do obejrzenia wizualizacje, a na niektórych stronach dodatkowo zobaczysz zdjęcia domów już powstałych na podstawie wybranego projektu. To zwiększa Twoje szanse na zadowolenie z wykonania takiego budynku. Co innego w przypadku projektu realizowanego na podstawie całkowicie nowego projektu. W tym przypadku może się okazać, że to, co na projekcie wygląda ładnie i przestronnie, w rzeczywistości wyjdzie beznadziejnie.
Dlatego właśnie z projektami jest mnóstwo zachodu i trzeba się mocno namyśleć, by zdecydować się na coś optymalnego dla siebie. Gdy przed Tobą moment na badanie pod tym kątem Internetu – wykorzystaj go maksymalnie jak tylko możesz, żeby później nie żałować!