13 lutego 2018 Brak komentarzy admin Kwiaciarnia , ,

W bardzo wielu nowych domach pewnym standardem jest montaż kolektorów słonecznych, których celem jest ocieplenie wody i takim sposobem zaoszczędzenie na poborze energii elektrycznej. Jest to relatywnie młoda moda i jak nie trudno się domyślić, można także montować to urządzenie na starszych domach, co wbrew pozorom nie wymaga zasadniczych zmian. Nie jest także konieczne instalowanie ich na dachach, są możliwe różne inne opcje. Zaprezentujemy Wam poniżej kilka sposobów, które z pewnością pomogą Wam ustalić decyzję o tym, czy tego typu instalacje są warte zachodu.

W jakim czasie w ciągu roku będę korzystać z tego urządzenia?
To pytanie w większości przypadków przewija się na początku i będące używane do szybkiej kalkulacji opłacalności wskazanej inwestycji. Ogrzewanie solarne jest potrzebne do tego, aby dostarczyć nam około 70% zapotrzebowania na gorącą wodę i najczęściej używa się go przez okres od kwietnia do października, czyli przez połowę miesięcy w ciągu roku. Wydawać by się mogło, iż nie jest to dużo czasu, aczkolwiek w rzeczywistości pomaga naprawdę dobrze zaoszczędzić na zużyciu energii elektrycznej, która do tanich nie należy.
Solary należy zainstalować w taki sposób, by docierało do nich światło słoneczne przez minimum sześć godzin w ciągu dnia. W Polsce doskonały czas naświetlania to moment od godziny 9. 00 do 15. 00, kiedy słońce świeci najsilniej. Dlatego strasznie ważne jest umieszczenie go po właściwej stronie budynku, czyli południowej, bądź też na stoku czy nawet ścianie domu – jednak dotyczy to wyłącznie tych, które funkcjonują w porze zimowej. Istnieją też panele montowane na dachu, ale są one dosyć ciężkie i nie dowolna konstrukcja będzie zdolna podtrzymać ten ciężar.
Muszą również być zamontowane pod odpowiednim kątem, by zagwarantować optymalną pochłanialność promieni słonecznych, istnieją również kolektory ruchome, które zmieniają swój kąt w zależności od stopnia padania promieni słonecznych.
Ważne jest to, by zapewnić odpowiedni dostęp do kolektorów, ponieważ mogą podlegać one destrukcji, uszkodzeniu czy zanieczyszczeniu i w razie potrzeby naprawy usterek należy mieć do nich dojście grupie specjalistów.

Jaki jest koszt takiej inwestycji?
Za wszystkie niezbędne części tego sprzętu wraz z instalacją zapłacimy w przybliżeniu 15 tysięcy złotych. Oczywiście wiele miast i miasteczek oferuje dotacje tego projektu, tak więc może się okazać, że bardzo nam się to opłaci, a w przyszłości praktycznie na tym zarobimy. Nawet gdybyście tego typu dofinansowania nie mieli szansy otrzymać, to i tak warto zdecydować się na tę instalację, bo wymieniona kwota jest relatywnie mała, w porównaniu z tym, co możecie zapłacić za zwykłe ocieplanie wody za pomocą prądu.

Co wybrać, żeby było najbardziej optymalnie?
Można wyróżnić dwa typy kolektorów: powietrzne lub cieczowe. Do ogrzewania wody będzie Wam niezbędny ten drugi typ. Ogrzewa on bezpośrednio wodę, która następnie trafi do naszego kranu, albo zamieni się w rewelacyjne ogrzewanie podłogowe. Zanim się coś kupi należy zapoznać się z produktywnością takiego sprzętu, należy zwrócić uwagę jaka jest przewidywana ilość otrzymanej tym sposobem energii i przekalkulować tę wartość na kilowatogodziny. To mniej-więcej da obraz tego, w jakim wymiarze będzie można korzystać z zamontowanej instalacji.