Decydując się na budowę domu stoimy przed wyborem technologii budowlanej i odpowiedniej firmy, która cieszy się renomą na rynku. Tradycyjnie budowa domów jednorodzinnych obejmuje przede wszystkim domy murowane. Celem budowy jest dom na wiele pokoleń, w którym będą mogły mieszkać potem dzieci, a nawet wnuki. Nie trzeba koniecznie decydować się na dom murowany, są technologie które pozwolą zaoszczędzić nieco środków na samej budowie i wykorzystać je na wykończenie domu.
Domy z bali to swego rodzaju nowość na rynku. Wprawdzie obecne są już od kilku lat, jednak ta technologia częściej wykorzystywana jest do budowy budynków przeznaczonych, np. na stylizowane restauracje, niż domy mieszkalne. Domy drewniane nie muszą być wcale mniej trwałe od tradycyjnych murowanych. Budowane są z drzewa pochodzącego z syberyjskich lasów i odpowiednio impregnowane. Zaletą budowy takiego domu jest szybkość jego wykonania, bowiem można je wznieść już w ciągu 7 tygodni.
Budowa domu z bali ma konkretne korzyści. Przede wszystkim to ograniczenie zużycia energii. Dom z bali zapewnia odpowiedni mikroklimat, dzięki któremu w domu nie będzie potrzebna klimatyzacja. Taka technologia daje również dobrą izolację akustyczną, czyli tłumi hałasy. Dużą zaletą jest także większa powierzchnia użytkowa niż w przypadku domów murowanych o tym samym metrażu.
Jeśli jednak jesteśmy tradycjonalistami i stawiamy na dom murowany, najlepiej zdecydować się na taki który będzie jak najbardziej energooszczędny. Poza granicami Polski dużą popularnością cieszą się domy pasywne. Na pozór niczym nie różnią się od innych murowanych, jednak zastosowane materiały i ocieplenia, a także wybór odnawialnego źródła energii do zasilania, które pozwala zmniejszyć rachunki czyni go najlepszym możliwym wyborem. Nie jest to oczywiście tania inwestycja, jednak z pewnością zwróci się po pewnym czasie ze względu na znacznie niższe koszty eksploatacji budynku. Dom pasywny jest idealnym wyborem dla rodziny. Budowa domów jednorodzinnych pasywnych zakłada przede wszystkim odpowiednią izolację termiczną budynku. Wentylacja nawiewno-wywiewna z rekuperatorem jest tutaj podstawą. Najistotniejsze jest zlikwidowanie mostków cieplnych. Każdy etap budowy zakłada odpowiednią termoizolację takiego budynku, począwszy od fundamentów. Na dachu najczęściej umieszcza się kolektory słoneczne.
Cena domu pasywnego to niemały koszt, który jest dwa razy większy od budowy standardowego domu jednorodzinnego. Decydując się jednak na dom, który będzie nam służył na całe życie warto zainwestować nieco więcej i potem mieć realną korzyść nie tylko z energooszczędnego.
Jednak jeżeli już zdecydujemy się na budowę domu i wybierzemy rodzaj, czy też projekt, warto przede wszystkim znaleźć odpowiednią firmę. Dobry i uczciwy przedsiębiorca zatrudnia tylko specjalistów, którzy posiadają zarówno doświadczenie, jak i umiejętności i wykonają wszystkie prace solidnie oraz z całkowitym zaangażowanie. Firma powinna dysponować odpowiednim sprzętem, który przyspieszy pracę.