12 marca 2018 Brak komentarzy admin Kwiaciarnia , ,

Sporo osób chciałby mieszkać we własnym domu lub mieszkaniu. Są tacy, którzy podejmują decyzję o mozolnej budowie własnego domu, ponieważ zdają sobie sprawę z tego, że jest to inwestycja na z której skorzystają też ich dzieci. Często również pokutuje przeświadczenie, iż lepszym wyjściem jest budowa domu niż kupno mieszkania, za mieszkanie w którym będzie trzeba płacić czynsz. Nie bierze się w ogóle pod uwagę faktu, iż dom poza stałymi kosztami, także nie raz jest źródłem niespodziewanych wydatków, na które trzeba wyłożyć fundusze z własnej kieszeni. Uiszczając czynsz nie trzeba się w końcu troszczyć o wyremontowanie budynku, na przykład. odnowienie elewacji, czy dbanie o zieleń znajdujące się na osiedlu, gdyż takimi sprawami zajmują się organy administracyjne. Skoro korzystamy wspólnie z budynku trzeba godzić się z tym, że awarie pokrywamy w opłacie administracyjnej. Nie jest więc prawdą, iż mieszkanie w domu jest po poniesieniu kosztów budowy tańsze. Jeżeli więc nie zależy nam na większej prywatności i nie możemy długo czekać na wprowadzenie się do nowego lokum, zamiast budować dom, możemy dokonać zakupu nowego mieszkania.

W przypadku gdy jesteśmy przeciwnikami ponoszenia dodatkowych opłat, możemy zdecydować się na mieszkanie bezczynszowe. Należy jednakże pamiętać, iż na takim osiedlu nie jest się pozbawionym całkowicie dodatkowych kosztów, np. utrzymania części wspólnych budynku. Oznacza to w praktyce, iż wszelkie opłaty związane z naprawami czy usuwaniem awarii, dotyczące budynku jego mieszkańcy ponoszą wspólnie. Można więc stwierdzić, że pomysł bezczynszowego mieszkania opłaca się do momentu pojawienia się jakiegoś problemu, jaki będzie wymagał większych nakładów finansowych. Niemniej jednak zamieszkując dom jednorodzinny także nie można być pewnym, że dach nie zostanie zerwany przez wichurę i będzie trzeba opłacić spore koszty naprawy. W sytuacji mieszkania bezczynszowego wiemy chociaż, że przy tego typu zdarzeniach nie będziemy ponosić kosztów samodzielnie. Ideałem jest kiedy wszyscy sąsiedzi dogadują się ze sobą jednakże nie zdarza się to nazbyt często. W budynku bezczynszowym mieszkańcy na własną rękę nim administrują, muszą więc porozumieć się w sprawach dotyczących ich wszystkich. W przypadku zwykłych mieszkań, gdzie to administracja zajmuje się wszelkimi usterkami i remontami w budynku, jak również utrzymywaniem czystości w obrębie osiedla, sąsiedzi nie muszą nawet ze sobą rozmawiać, a relacje mogą być różne. Tak więc mieszkanie bezczynszowe nie wszystkim z tych względów będzie się podobać.

Deweloperzy zachwalają propozycje lokali bezczynszowych jako pozbawionych minusów, jednak jak wynika z powyższych rozważań rzeczywistość nie zawsze wygląda tak różowo. Każde mieszkanie w takiej wspólnocie wymaga starań o wzajemne dobre relacje i czasem zdolności negocjacyjnych, czy mediacyjnych. Może więc lepiej wybrać jednak mieszkanie z opłatą administracyjną i nie martwić się zbytnio o to, co dzieje się poza drzwiami naszego lokalu. Żaden wybór z pewnością nie jest pozbawiony wad jednak każde przebywanie we wspólnocie wymaga umiejętności współżycia społecznego, a często jest z tym większy lub mniejszy problem. Mieszkania oferowane przez dewelopera w dalszym ciągu jednak cieszą się niesłabnącą popularnością, ponieważ lepszy ciasny, ale własny kąt aniżeli wynajmowanie mieszkania. Nie zanosi się na to, by sytuacja ta miała się zmienić w najbliższych latach.