12 marca 2018 Brak komentarzy admin Kwiaciarnia , ,

Coraz większa świadomość społeczeństwa dotycząca tematyki ekologicznej skutkuje tym, że polskie społeczeństwo coraz chętniej sięga po ekologiczne techniki w zakresie pozyskiwania energii elektrycznej jak również cieplnej. Nie ma co ukrywać, iż największe możliwości w tym aspekcie posiadają właściciele zabudowy jednorodzinnej. Osoby, które zamieszkują na terenie miast niestety muszą się dostosować do panujących w nich standardów. Energia elektryczna pozyskiwana jest z elektrowni, a ogrzewanie dostarczane najczęściej przez elektrociepłownię. Zarówno biorąc pod uwagę względy formalne jak i techniczne ciężko jest sobie wyobrazić, żeby ktoś zainstalował w bloku panele słoneczne na balkonie. jednakże technika idzie coraz bardziej do przodu, ie da się zatem wykluczyć, iż za kilka czy kilkanaście lat, i takie rozwiązania będą na porządku dziennym. Czym jest ogrzewanie przy pomocy paneli słonecznych i kto może z niego korzystać?

Co to jest solarne pozyskiwanie ciepła?

Ogrzewanie przy pomocy paneli słonecznych jest to jedna z najbardziej popularnych alternatywnych metod otrzymywania energii cieplnej. Co trzeba zaznaczyć – jest zupełnie darmowa, tak jak darmowe jest korzystanie ze słońca. Oczywiście, należy zapłacić za rozwiązania technologiczne umożliwiające przetwarzanie promieni pozyskiwanych ze słońca w energię do ogrzewania wody. Jednak należy pamiętać, że jest to wydatek jednorazowy, który przy sprzyjających warunkach atmosferycznych ma możliwość zwrócić się w niezbyt długim okresie czasu. Korzystając z kolektorów słonecznych można na przykład ogrzewać wodę w domu albo wodę, jaka znajduje się w basenie. Rozwiązanie takie może być także wykorzystywane jako wspomaganie ogrzewania centralnego ogrzewania, choć w tym przypadku toczą się spory nad jego efektywnością. Każdy, kto zastanawia się nad instalacją kolektorów słonecznych na swojej posesji ma dwa rozwiązania. Może wybrać kolektory płaskie lub próżniowe. Które z nich będą lepsze? To już zależy między innymi od ukształtowania terenu jak również od miejsca w którym będą montowane. Nie da się ukryć że rozwiązanie to przynosi same korzyści

Z jakich powodów warto korzystać z ogrzewania przy pomocy paneli słonecznych

Aspektów dla których dobrze jest przemyśleć montaż ogrzewania wykorzystującego ekologiczne źródła jest przynajmniej kilka. Na pierwszym miejscu zaznaczyć trzeba kwestię finansową. Co prawda, pełne nasłonecznienie w naszym kraju występuje zaledwie przez parę miesięcy w ciągu roku – z tego względu ogrzewanie przy pomocy paneli słonecznych nie może być się jedynym źródłem pozyskiwania energii cieplnej. Nie znaczy to, że inwestycja ta nie opłaca się. Jest zgoła na odwrót – w miesiącach o dużym nasłonecznieniu, czyli w porze okresie od marca do października, koszty ogrzewania da się zredukować aż do 80% montując panele słoneczne. Warto także zaznaczyć, iż w miesiącach letnich, głównie w lipcu i sierpniu, zapotrzebowanie na ciepłą wodę, może zostać dzięki panelom słonecznym pokryte w stu procentach. Oczywiście przy założeniu dobrego nasłonecznienia terenu. Aspekt finansowy to tylko jedna z zalet systemu solarnego. Nie do przecenienia jest także jego wpływ na środowisko naturalne. Korzystanie z alternatywnych źródeł pozyskiwania energii cieplnej pozwala na ogromną redukcję zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery. Każda osoba musi odpowiedzialnie podchodzić do kwestii metod pozyskiwania energii, dzięki temu przyszłe pokolenia będą mogły żyć w środowisku pozbawionym zanieczyszczeń.