Bramy do zakładów muszą cechować się głównie trwałością i funkcjonalnością. Wybierając bramy do warsztatu samochodowego trzeba mieć na względzie sposób ich otwierania. Największą funkcjonalnością cechować się będą bramy automatyczne otwierane do góry. Zapewni to więcej miejsca w warsztacie. Bramy segmentowe to takie, które klienci wybierają najczęściej. Zbudowane są z profili stalowych ocynkowanych ogniowo, co przyczynia się do ich trwałości i niezawodności. Dają duże możliwości do aranżacji ponieważ można je zakupić w różnych kolorach i dostosować do elewacji. Bramy segmentowe mogą występować także w wersji panoramicznej, co da lepsze światło wewnątrz budynku. Rewelacyjnym rozwiązaniem dla warsztatu samochodowego będzie z pewnością złączenie profili wykonanych z aluminium z przeszklonymi materiałem plexi szybami. Wszystkie części składowe bramy wykorzystywane w przemyśle muszą sprawować się bez zarzutu, z tego też powodu zarówno prowadnice, jak i okucia, czy zawiasy wykonane są z nierdzewiejącej stali.
Kluczowym elementem są zabezpieczenia. W bramach automatycznych stosowane są rygle, które sprzężone są z mechanizmem, jednak mogą funkcjonować również bez zasilania. Podstawą jest także odpowiedni zamek. Ponieważ każda brama musi być w niego wyposażona. W przypadku zacięcia się otwierania bramy automatycznej, zwłaszcza w przypadku kierowania warsztatem samochodowym trzeba mieć do niej stały dostęp. Bardzo często zamki zabezpieczone są również kodem
.
Poza aspektami ochrony przed włamaniem istotne jest także zachowanie BHP. Dlatego bramy do warsztatu dla samochodów powinny zostać wyposażone w system zabezpieczający przed niekontrolowanym opadnięciem. Dodatkowo ze względów bezpieczeństwa stosowane są panele przeciwzgnieceniowe.

W przypadku awarii automatycznego systemu powinno się mieć ciągły dostęp do usług serwisowych. Firmy cieszące się dobrą opinią wśród klientów posiadają zespół pracowników, jacy zajmują się naprawą bram automatycznych. Ekspresowe zlikwidowanie awarii jest priorytetem, szczególnie w sytuacji prowadzenia działalności gospodarczej. Dlatego zanim zakupi się bramę automatyczną należy zorientować się w warunkach serwisowania i długości gwarancji jaką oferuje producent
.
Bramy segmentowe, rolowane, czy uchylne produkowane są według wymiaru. Zapewnia to idealne dopasowanie bramy. Panele z jakich zbudowana jest brama mogą być również lakierowane, czy też powlekane PCV. Bardzo dobre bramy wykonywane są według restrykcyjnych norm jakościowych, odporności na wiatr, przenikania wody, czy też przepuszczalność powietrza, które gwarantują bezpieczeństwo użytkowania a także trwałość na długie lata.
W warsztacie samochodowym musi zostać zapewniona odpowiednia temperatura, z tego względu bardzo ważne jest zastosowanie właściwego uszczelnienia bramy. Najbardziej skuteczna i zapobiegająca powstawaniu szczelin jest pianka poliuretanowa i to ją najczęściej się wykorzystuje. Zapewnia to komfort pracy mechanika, a także istotne jest z punktu widzenia napraw, szczególnie w zimie. Wymiana akumulatora powinna odbywać się w końcu w odpowiednich warunkach. Wysokiej jakości brama sprawi, że praca warsztatu samochodowego będzie sprawniejsza i zwiększy mobilność. Warto dobrze zapoznać się ze wszystkimi rozwiązaniami dostępnymi na rynku, tak by wybrać najbardziej odpowiedni produkt, który będzie służył wiele lat.